Powerchip, onks järkee ?

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Tomi
Mersumies
Mersumies
Viestit: 674
Liittynyt: Ke 09.04.2003 13:23
Paikkakunta: Espoo

Powerchip, onks järkee ?

Viesti Kirjoittaja Tomi »

Onks kellään tietoa tai kokemusta tehokorteista mitä mm. tossa nettisaitissa myydään

http://www.performanceproducts.com/Prod ... ucttype=30

Että lisääkö tehoja vai vain bensankulutusta ?
Tomi
R129 500 SL -94
S124 E 220 -95
audi A6 2.8 quattro -98
Avatar
jva
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2510
Liittynyt: Pe 11.07.2003 18:20

Viesti Kirjoittaja jva »

Lyhyesti muutama yleinen pointti chipeistä:

Vapaastihengittäviin moottoreihin ei pelkällä chipillä saa kuin muutamia lisähevosvoimia. Jos halutaan enemmän tehoa tarvitaan myös useita muita muutoksia konehuoneeseen. (putkisto,imusarja, nokat ym ym) Tällöin myös kustannukset nousevat melko korkeiksi.

Ahdettujen moottoreiden (turbo tai kompressori) kanssa tilanne on paljon helpompi. Tehoa ja vääntöä saadaan huomattavasti enemmän irti jo pelkällä chipilläkin. Chipin avulla lisätään vain hiukan ahtopainetta (<- hyvin pelkistetysti sanoen) ja sen seurauksena teho/ vääntö kasvaa.

Suomessa tarjolla olevilla lastuilla saadaan ahdettuihin moottoreihin lisäpotkua noin 30hv (vaihteluväli ehkä noin 20-35hv,koneesta riippuen)
Jos lisäksi parannetaan ilmansaantia ym ym niin ahdetulla koneella päästään jo lähemmäs 50hv:n..ja ylikin.. tehonlisäyksiin.

Hinnoista sen verran että esim SLK:hon pelkkä lastu maksaa Suomessa noin 500-600e asennettuna..ja tällä saa pyöreästi 25-30hv:n lisäpotkun.

Tutustu vaikkapa TMuukkosen nettisivuihin..sieltä löydät paljon lisätietoa..hinnoista ja ylipäätään chip-virittämisestä.
En nyt muista Muukkosen nettiosoitetta..www.tmuukkonen."jotain" (com,fi tai net..niin pitäsi löytyä)
Tsekkaa sieltä niin varmasti löydät vastauksia kysymyksiisi :D
Make
Mersumies
Mersumies
Viestit: 971
Liittynyt: To 15.05.2003 12:27
Paikkakunta: kuusankoski

Viesti Kirjoittaja Make »

pelkkä chippi,ei tee muuta kuin loven rahapussiin ahtamattomissa autoissa,turbot ovat asia erikseen.jos haluat autoasi"virittää"aloita pakopuolelta,sitten siirrytään imupuolella,eli parannetaan koneen hengitystä,tässä vaiheessa on jo rahaa palanut ja seuraavaksi olisi kannen vuoro,uusi nokka/nokat jne..tie virittämiseen on pitkä ja usein kivinen.jos kalusto on vanhempaa,niin turbottaminen on järkevin vaihtoehto,mutta uudempien ahtaminen on tehty laissa lähes mahdottomaksi ja kalliiksi(vtt-testi)
-virallisesti aateloitu Söör-Markku-
C 280 4-Matic -08
ex.430 CLK AMG-Styling -98/99
Audi A4 2.0 Tfsi Quattro Avant -05
ex.230 K SLK -97
ex.MB 300-24 ce-90
juuso
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 170
Liittynyt: Ma 23.06.2003 15:49

Chippisysteemejä on monenlaisia

Viesti Kirjoittaja juuso »

Tai ainakin kahdenlaisia. Ne boksit jotka pistetään alkuperäisen unitin perään kaapeliin kiinni vaikuttavat kai vain ruiskun ajoitukseen. Pidennetään suihkutuspulssia- tehoa lisää tietty, kun kerran rikastaa, mutta ei erityisen älykästä. Tietysti positiivista on, että nämä voi helposti ottaa pois. Ne alkuperäisen unitin chipin korvaavat taas muuttavat ruiskun lisäksi myös sytkän mäppäystä- pienentävät vähän marginaaleja- ja säätävät joissakin malleissa ahtimia...

Vapareiden teholisäys vissiin perustuu lähinnä osakuorma-alueen rikastamiseen- vakionahan ajatellaan myös bensataloutta ja päästöjä. Isomman tehon haluava ottaa autoonsa isomman koneen. Ei sillä, ei nuo ilmeisesti ainakaan fiksuimmat normaalissa kevyessä kuorimituksessa kovin rikkaalla kulje, joten kulutuksen lisääntyminen riippuu siitä käyttääkö uusia hevosia hyödykseen.

Mersulla on aika tiukka politiikka näihin chippitunauksiin: Esim. keski-Euroopassa saa audin turbokoneita ostaa suoraan chippitunattuna jälleenmyyjältä, jolloin tehtaan hiljainen hyväksyntä lienee takana. Mersun osalta en ole kuullut moisesta. AMG:hän rakentaa koneet ihan erikseen ilman chippitunausta.

Aika karkealta kuulostavat monet chipatut- ajoin askettäin sekä ML270 chipattuna, kuten myös volvo XC90 dieseliä. Virityksen kuuli käyntiäänestä molemmissa...

Usein chippitunauksissa kommentoidaan, että kyllä se voimansiirto kestää: kuinkahan moni ajattelee kestääkö koneen lämmönhallintasysteemi. Hyötysuhteet on kuitenkin aika pieniä, jolloin lisätehoa vastaten aika paljon pistetään myös ihan lämmöksi. Valmiiksi isompitehoisissa on usein öljynjäähdyttimet etc. Tämä lämpötalous on yksi mersun pääargumenteista, kun varoittelevat... taas ei varmaan koske sinänsä vaparin virittämistä, kun ne tehomuutokset ei kuitenkaan ole kymmeniä prosentteja.
Unelmilla on tapana toteutua...
Avatar
jva
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2510
Liittynyt: Pe 11.07.2003 18:20

Viesti Kirjoittaja jva »

Joo..kyllä chippauksessa kannattaa huomioida myös tuo voimansiirron ym osien kestävyys. Tietysti esim nykyisessä C-sarjassahan on sama 1.8 mylly joka mallissa lähtien 180:stä päätyen 230:seen..eli tehoissa on eroa,mylly on sama. Tehdas on juuri chippaamalla tehnyt nuo erot koneen tehoihin..voimansiirto lienee hyvin pitkälti sama joka mallissa.
Eli uskoisin että C180 kompressorin uskaltaa aika hyvin chipata vastaamaan C200:sta tai jopa 230:stä ilman kovin suurta riskiä..mutta 230:sen chippaaminen onkin sitten jo eri juttu.
Tosin laadukkaissa chipvirityspaketeissa tämä on huomioitu ainakin osittain..esim 230 kompressoreiden chippipaketteihin usein kuuluu myös joitakin vaihdettavia osia ahtimeen ym ym. Hinta toki nousee tällöin reilusti yli tuon 500e:n.

Pitää tietysti muistaa sekin että voimansiirron saa kyllä rikottua ilman chippiäkin..jos ajotapa on kovin raju :?
Avatar
Boss
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1491
Liittynyt: Pe 04.04.2003 11:06

Viesti Kirjoittaja Boss »

Itse laitatin joskus RPM:n lastun,jr-suodattimen +virivirinokan ja kannen muutostyöt, hintaa tuli kaikkineen n.1200e ja hevosia lisää vajaat 15 joten ilo jää lähinnä lisääntyneeseen bensankulutukseen.
Turboihinhan se sitten vaikuttaakin aivan eri tavalla, muistaakseni kaverin suparutkuun tuotti pelkkä putkisto ja lastutus n.40hp.
Avatar
dieselflosse
Valvoja
Valvoja
Viestit: 1617
Liittynyt: Ti 18.03.2003 08:43
Paikkakunta: Nurmijärvi

Pakoputki

Viesti Kirjoittaja dieselflosse »

Terve!

Kun tuossa ennen ässän kotiutusta hieman seurailin keskustelua PSA-konsernin HDI-koneisiin saatavista chipeistä/matolaatikoista, niin niissä on todellista tehon lisää saatavilla. Toinen asia on se, että miten voimansiirto reagoi moiseen...

Vapareissa sitä vastoin kannattanee keskittyä pakopuoleen. Peltipakosarja ja suht vapaasti virtaava putkisto perään ja , voilá, meno ainakin tuntuu kovastikin kiihkeämmältä :wink:
Terveisin
Tero
Avatar
Petri M.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1157
Liittynyt: Pe 04.04.2003 18:50
Paikkakunta: Tampere

Re: Pakoputki

Viesti Kirjoittaja Petri M. »

flosse kirjoitti:
Peltipakosarja ja suht vapaasti virtaava putkisto perään ja , voilá, meno ainakin tuntuu kovastikin kiihkeämmältä :wink:
Juu tai paremminkin kuulostaa kiihkeämmältä :lol:

"Viritysesimerkkejä"

1.6 CVH ford - peltisarja, 2" Simons, 40 Dellortotuplat+Pipercross suodattimet -> 90 hv --> 105 hv

2.5i bmw - peltisarja, 2" suorat tuplaputket yhdellä läpivirtausvaimentimella, KN-suodatin, kantta avarrettu... ->171 hv --> 184 hv

2.0 B20 volvo - peltisarja, 2-2,5" putki kahdella vaimentimella, Solex 45 -tuplat lyhyillä imusarjoilla, jyrkkä K-nokka, kansi portattu+laskettu, lohko porattu ylikokoon Mahlen männät, teräsjakopyörät, Pentan mek. tehobensapumppu, öljynlauhdutin, sähköflekti, on/off kytkin...118 hv --> 155 hv Upea auto ajaa 8)

Tuossa Volvon kohdalla voidaan vasta puhua varsinaisesti vapaasti hengittävän koneen virittämisestä. Kaksi ensimmäistäkin on tietysti onnistuneita siihen nähden että teho ei ainakaan ole laskenut. Mutta kallista vaparin virittäminen on. Järkevintä on kai vaihtaa isompi kone tai sitten tosiaankin turbottaa - hauskaahan tuo tosin on :D

...lastuista ei sitten ollut kokemuksia :roll:
2000 W208 Mercedes Benz 320 CLK "Berliininmunkki"
1989 Porsche 944 turbo (GTS rep.)
ex: 1991 W201 Mercedes Benz 190E 1.8
ex: 1995 W202 Mercedes Benz C36 AMG
ex: 1988 W124 Mercedes Benz 300CEa
----------------------------------------------
Avatar
Leka
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1403
Liittynyt: Ma 18.08.2003 21:26
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Leka »

jva kirjoitti:Joo..kyllä chippauksessa kannattaa huomioida myös tuo voimansiirron ym osien kestävyys. Tietysti esim nykyisessä C-sarjassahan on sama 1.8 mylly joka mallissa lähtien 180:stä päätyen 230:seen..eli tehoissa on eroa,mylly on sama. Tehdas on juuri chippaamalla tehnyt nuo erot koneen tehoihin..voimansiirto lienee hyvin pitkälti sama joka mallissa.
Eli uskoisin että C180 kompressorin uskaltaa aika hyvin chipata vastaamaan C200:sta tai jopa 230:stä ilman kovin suurta riskiä..mutta 230:sen chippaaminen onkin sitten jo eri juttu.
Kyseisessä moottorisarjassa on eroja muuallakin kuin pelkissä lastuissa. Mm. puristussuhteissa ja ahtopaineissa on eroja.
Avatar
jva
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2510
Liittynyt: Pe 11.07.2003 18:20

Viesti Kirjoittaja jva »

Leka kirjoitti:
Kyseisessä moottorisarjassa on eroja muuallakin kuin pelkissä lastuissa. Mm. puristussuhteissa ja ahtopaineissa on eroja.
Aivan..mutta ainakin R170 kompressorissa esim ahtopaineet säädetään lastulla..

No..oli miten oli niin jos joskus olisin ostamassa C-sarjalaista (jota tosin en tule tekemään..mutta teoriassa) niin ilman muuta tekisin niin että ostaisin C180:n (avantgarde-varustelu+ sport -paketti yht 45 140e) ja veisin sen suoraan päätä "pajalle" jossa konepellin alle laitetaan chippi+ko. pakettiin kuuluvat hilut kompuraan ja koneeseen..hinta töineen 1500e eli yhteensä 46 640e.. lisätehoa saatiin tällä paketilla 45hv..eli nyt tehoa on 188hv.
Lähinnä näitä tehoja on C240 (170hv) joka sitten samalla varustelulla maksaa 55 290e!

Eli hintojen eroa tulee 8650e "piristetyn" C180:n eduksi..lopputuloksena päällepäin täysin identtiset autot..paitsi että edullisempi versio kulkee iloisemmin!

Eri asia sitten on onko tarpeen niitä lisähevosia esiin kutitella..mutta toisaalta JOS joku haluaa niistä lisätehoista maksaa niin niistä voi sitten maksaa monella eri tavalla..enemmän tai vähemmän.. :D

No..tämä nyt oli vain tällaista pientä ajatusleikkiä..mutta on siinä sen verran perääkin että kun tässä lähivuosina pyrin toteuttamaan seuraavan unelmani eli vaihtaa nykyisen SLK:n kohta tulevaan SLK-II:seen(jos perhe ei enää kovasti kasva..ja jos..ja jos..ja jos.. :D ) niin sen sijaan että maksaisin noin 10-15t euroa "ylimääräistä" lisätehosta niin tällä kertaa valitsen halvimman kompuraversion ja teen kuten tuossa aiemmassa esimerkissä kerroin..uskon että lopputulos on hyvä ja rahaa säästyy useita tuhansia euroja.
Toki on niin että takuu raukeaa jos/kun myllyn lastuttaa..mutta luotan mersun laatuun sen verran että "odottamattomia vikoja" ei tule..ja käyttö on se joka voimansiirron rikkoo..ei tehot.

Eri asia sitten on tarvitsenko minä tai kukaan muukaan noita lisätehoja..mutta se on jo toinen juttu pohdiskella se..samoin kuin sekin onko ylipäätään mahdollista vuoden kuluttua enää niin pienitilaisella autolla ajella..mutta ainahan sitä toivoa voi.. :D
Avatar
Leka
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 1403
Liittynyt: Ma 18.08.2003 21:26
Paikkakunta: Hki

Viesti Kirjoittaja Leka »

jva kirjoitti:[Aivan..mutta ainakin R170 kompressorissa esim ahtopaineet säädetään lastulla..
Kyseessä olleissa moottoreissa ahtopaineen erot tehdään kompressorin käyttöpyörien välitystä muuttamalla :o
Avatar
jva
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2510
Liittynyt: Pe 11.07.2003 18:20

Viesti Kirjoittaja jva »

[quote="Leka
Kyseessä olleissa moottoreissa ahtopaineen erot tehdään kompressorin käyttöpyörien välitystä muuttamalla :o
[/quote]

Luultavasti olet hyvinkin oikeassa..yks viritysfirma joka kauppas mulle tuota R170:n virityssarjaa vaan väitti että ahtopaine säätyy chipillä.
Ihmettelin hiukan hommaa..turbo ja kompura kun toimii kuitenkin hiukan eri tavalla..mutta en käynyt kyseenalaistamaan asiaa..varsinkaan kun en kompura-ahtimia oikein tunne. :(

Tosin jälkeenpäin ajatellen olisi pitänyt hyvinkin kyseenalaistaa..nimittäin hälyttimiin ja sähköisiin ikkunannostimiin erikoistunut firma ei ehkä tarjoa ihan parasta mahdollista asiantuntemusta moottorin virittämisestä..ois ehkä hyvä jos tietotaito riittäis muuhunkin kuin pelkästään bittien järjestelyyn :shock:
Vastaa Viestiin