w124 (diesel) käynnistys temppuilee

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Jape
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 15
Liittynyt: La 26.04.2003 23:20
Paikkakunta: Oulu

w124 (diesel) käynnistys temppuilee

Viesti Kirjoittaja Jape »

Auto siis E 250 TD 20v, vm-94.
Pari kertaa tehnyt jo tämän. Kumpikin temppuilu on tapahtunut koneen ollessa noin. 15min sammuksissa ensin. Eli hehkutuksen jälkeen kone ei vain käynnisty. Vähän aikaa kun päätä kynsii ja starttaa uudelleen niin saattaa käynnistyä ihan ok. Hehkutus toimii, kone pyörähtää kyselemättä, joten oma veikkaukseni kohdistuu polttoaineen syöttöön.
Lisäksi oireina nämä, jotka myös viittaavat polttoaineen syöttöongelmiin.
-Tyhjäkäynnillä täristäminen (Jossain viesteissä veikattiin syöttöä ongelmaksi.)
-Koneen sammuttamisen jälkeen diesel haisee. Jostakin konehuoneessa vuotaa hiukan ainetta vaan paikallistaminen on tosi hankalaa.

Tuo täristäminen ja pieni diesel vuoto ovat olleet riesana jo jonkin aikaa, mutta tuo käynnistymisongelma alkaa olla jo sen verran paha, että pitäis saada kuntoon...Löytyiskö apuja?
Aku P
Mobilisti
Mobilisti
Viestit: 6736
Liittynyt: Ti 18.03.2003 09:04
Paikkakunta: Turku

Viesti Kirjoittaja Aku P »

Ihan tulee mieleen, että ei sinne pääse muodostumaan ilmalukkoa joskus sen vuotopaikan tietämiin? Mistä nafta valuu ulos, pääsee myös ilma sisään. Häiriö edellyttää äkkipäin ajatellen, että vuoto on meno-, eikä paluupuolella.
S124 300TD -93
W123 200 -84
W111 220SeB -64 edelleen projekti...

EX BMW 520i -84
EX MB 190 -89
EX MB 300TE 4matic -89
EX Land Rover Discovery Tdi -97
Vieras

Re: w124 (diesel) käynnistys temppuilee

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mulla oli vm 94 300 D (OM 606) hivenen samankaltaisia ongelmia ja ensin ilmeni niin ettei vuorokauden seisottuaan enää käynnistynyt kuin hirmuisella noin minuutin startilla, aikani kaikkea pähkäiltyäni löysin murheen kun vaihdoin o-rengas tiivisteet kaikkiin syöttöputkiin pumpun päähän ja liitoksiin jotka konehuoneesta löysin, tuppaavat kovettumaan vanhemmiten, 300 D muistaakseni meni 5 pienempää ja 3 isompaa ja Vehosta hain jotta ovat takuulla oikenlaiset - rohkeat kokeilkoot esim biltema ym. tarvikerinkuloita. Toinen etenkin tuontipelien yleinen tyhjäkäyntikiusa on lähes minimiin ruuvattu perussäätö pumpun takapäässä tyhjäkäynninsäätimen vieressä oleva mutterilla lukittu pieni kuusion muotoinen akseli - omassa oli niin pienellä että tuppas sammuilemaan ilmastointi päällä rattia käännettäessä, eikä tyhjäkäynnin automaattisäätö kerinnyt mukaan kun jo nyykähti. Tsekkaa nämä aluks - moni jättää myös esisuodattimen suodatinjalasta vaihtamatta vaikka varsinaisen pa suotimen vaihtaakin, muovinen ylösnostettava "verkkosuodatin" heti tuloputken vieressä mustan muovi"kannen" alla yhdellä 10 mm pultilla kiinni. Kyllä se siitä 8) Vielä kun ei käynnisty niin pyydä jotakuta starttaamaan ja tarkkaile esim taskulampun kanssa läpinäkyviä polttoaineputkia - yleensä ilmaa ja just ennen käynnistymistä täyttyvät eli siinäkin hyvä lähtökohta todeta - ei aina vuoda ulospäin, mulla ainakaan ei näkynyt vuotoja :roll:
Vieras001
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2964
Liittynyt: Pe 22.08.2003 12:58

Re: w124 (diesel) käynnistys temppuilee

Viesti Kirjoittaja Vieras001 »

..
Vastaa Viestiin