124.n polttoaineluukun alipainelukon irroitus?
124.n polttoaineluukun alipainelukon irroitus?
Takaloosterin aukaisun taannoin estänyt alipainevuoto on nyt sitten varmuudella paikallistettu itse bensatankin lukkoon mutta miten halvatussa se mötikkä mahtaa lähteä irti,kun ainakaan takaa päin ei näytä olevan kiinnitys ruuveja tms? Apinan raivolla vai mahtaako olla jokin bajonetti,klipsu tai kierre..
" Fidldee" W202 C200 -94
W124 230kat-88
W124 230kat-88
Re: 124.n polttoaineluukun alipainelukon irroitus?
Ei tarvii mitään kovin suurta raivoa, peräkontin puolella on 2 muistaakseni 8 mm kannalla olevaa ruuvia. Oli pellissä vielä sellaset hahlot ettei tarvii ruuveja avata kokonaan.Pekka.A kirjoitti:Takaloosterin aukaisun taannoin estänyt alipainevuoto on nyt sitten varmuudella paikallistettu itse bensatankin lukkoon mutta miten halvatussa se mötikkä mahtaa lähteä irti,kun ainakaan takaa päin ei näytä olevan kiinnitys ruuveja tms? Apinan raivolla vai mahtaako olla jokin bajonetti,klipsu tai kierre..
Oolrait kiitokset tiedosta!.Pitää ottaa huomenna silmä uudestaan käteen ja tsekata uudestaan .Taivuttelin tuossa meinaan seinämä muovin pois edestä ja fikkarilla yritin kurkkia mutta enpä nähnyt niitä ruuveja silloin, ja sittenpä lävähtikin jännityksessä ollut muovi pläsiin ja ajattelin huuliturvoksissa ottaa hieman aikalisää asiaan
.

" Fidldee" W202 C200 -94
W124 230kat-88
W124 230kat-88
W124 tankin luukku
Tankin luukun alipainepurkki on lukittu klipsulla, jonka sangan löytää purkin ja pellin välistä purkin "kaulan" kohdalta. Työnnä sormet etupuolelta väliin ja levitä sankaa ulospäin. Sitten ei kuin reilu nykäisy ylöspäin; kaulan kumiholkki harraa melko tiukasti vastaan.
Takaisin purkki menee yksinkertaisesti painamalla.
Takaisin purkki menee yksinkertaisesti painamalla.
Haluan isona ruuvimeisselinkuljettajaksi [img]http://www.my-smileys.de/smileys2/autofahrer.gif[/img]
[url=http://kotisivu.mtv3.fi/mb250td][b]BlueLady[/b] W124 250 TD[/url]
[url=http://kotisivu.mtv3.fi/mb250td][b]BlueLady[/b] W124 250 TD[/url]
Re: W124 tankin luukku
Jepulista Helpostihan se sitten irtosi ,kun tiesi mitä ja miten kopeloidajorma-k kirjoitti:Tankin luukun alipainepurkki on lukittu klipsulla, jonka sangan löytää purkin ja pellin välistä purkin "kaulan" kohdalta. Työnnä sormet etupuolelta väliin ja levitä sankaa ulospäin. Sitten ei kuin reilu nykäisy ylöspäin; kaulan kumiholkki harraa melko tiukasti vastaan.
Takaisin purkki menee yksinkertaisesti painamalla.


" Fidldee" W202 C200 -94
W124 230kat-88
W124 230kat-88