Tykillä tehtaalla vedetty kiinni,välissä lukite.Kunnon avain ja vääntöä kehiin niin kyllä lähtee.Itse kylläkin irroitin pulttipyssyllä,lähti kun kuppa tönöstä.
Jep, kyllä se mullakin oli pirun tiukassa, en aluksi yksin uskaltanut vääntää rattilukkoa vastaan. Sitten irtosi, kun kaveri piti ratista ja mä väänsin metrin vesijohtoputki jatkona.
w220 S320 -99
Ford Escort Turnier -82 (MR)
Lincoln Continental Mark V Coupe Cartier Edition -77 (MR)
Ottaa ja aukasee kuusiokolopultin.. Ei tarvi mitään jippoja..
S 212 350 CDI A T Avantgarde Sport 2011
EX S 211 320 CDI A T 2003
EX 320 STW V6 Avantgarde 2000
EX S 202 C 220 CDI A 2000 Esprit selection
EX S124 300 TDTurbo automatic -91
EX w123 300 Turbodiesel -84
EX w123 300 D -79
EX w123 300 D -81
Kahta en vaihda, toinen on MERSU ja toinen on
Ainakin oman 124:n ratti on helppo irroitettava ,kun ainakin omassa pultin (normaali jenga)irroituksen jälkeen itse ratti lähtee irti helposti akselilta ilman ärräpäitä ja ihmettelyjä.KUNNON vääntövarsi vain niin kyllä se pultti lähtee. Rattilukkoa en kyllä itse pitäisi sitten vääntäessä topparina...
Lisätään vähän vaikeusastetta Miten Airbag irroitetaan? Olen nähnyt ohjeen täällä joskus, mutta muistin virkistämiseksi linkki tähän topicciin ei olisi pahitteeksi.
Ja ääni sille, että tiukassa se on, joskus on rattia vaihdettu.
Pitkällä jatkovarrella, ja rattilukkoa vastaan aukeaa, voi sitä toisella kädellä yrittää pitää vastaan jos pelkää rattilukon puolesta ja yksin joutuu tekemään, mutta rattilukko on Mersuissa ihan muuta kun joissakin muissa joissa se hajoaa tempasemalla, on siellä aika julma taaki.
Lisätään vähän vaikeusastetta Miten Airbag irroitetaan? Olen nähnyt ohjeen täällä joskus, mutta muistin virkistämiseksi linkki tähän topicciin ei olisi pahitteeksi.
nimim. tahtoo nahkaratin
Airbagin irroittaminen kannattaa aloittaa akun irtikytkennällä (= miinuskenkä irti). Ratin alapuolelta käsin irroitetaan kaksi torxin kannalla olevaa ruuvia, joilla ratin keskiosan kotelo on kiinni. Tarvitset melko pitkät ja ohuet torxit. Kun ruuvit on irti, on mahdolliset varauksetkin jo purkautuneet ja airbagin voi irroitella irtisaadun ratin keskiön alta. Bagiin tulee yksi johto, jonka liittimen voi nyt rauhassa vetää irti.
Ratin kiinnitysruuvi on tosiaan lujassa ja on syytä myöskin kiristää takaisin kunnolla. Enpä uskaltaisi vääntää rattilukkoa vasten, mutta esim kaverin avulla onnistuu kyllä.
Toka MB, mukavampiakin varmaan on, mutta se on kyllä ihan turhaa...
Ratin iroitus onnistui ilman voimankäyttöä lämmittämällä kiinnitysruuvin kuusiokoloa kynämallisella "kaasu tohottimella" jonkin aikaa.
Sininen lukiteliima pehmenee ja aukeaa helposti.
En kehoita minäkään, omalla vastuulla jokainen tekee jos tekee.
Mutta runnomalla ei Mersun rattilukko helpolla hajoa, on tullut vittuunnuksissaan aikoinaan kokeiltua, ei antanut periksi, kun virtalukko teki tenän ja jäi vielä rattilukko päälle
Mersussa käytetään ruuvilukitetta aika monessa paikassa ja kuumentamalla sen tosiaan saa irottamaan. Muistaakseni tarvittava lämpötila on jossain 300C paikkeilla.
vyrtin lukite homehtuu +160 selssius povorissa. On se kyllä muutamassa ollu tuo ratti niin tiukassa että on tarvittu liikennemerkkiputkea ja äkästä judopotkua pultin avaamiseen. Pulttipyssystä ei tietystikään haittaa ole.
Lisätään vähän vaikeusastetta Miten Airbag irroitetaan? Olen nähnyt ohjeen täällä joskus, mutta muistin virkistämiseksi linkki tähän topicciin ei olisi pahitteeksi.
nimim. tahtoo nahkaratin
Airpäkki on kiinni kahdella torx t30 ruuvilla, jotka on hel... siis oikeesti kiinni.. sitten vaan tötseli irti ja se on siinä..
S 212 350 CDI A T Avantgarde Sport 2011
EX S 211 320 CDI A T 2003
EX 320 STW V6 Avantgarde 2000
EX S 202 C 220 CDI A 2000 Esprit selection
EX S124 300 TDTurbo automatic -91
EX w123 300 Turbodiesel -84
EX w123 300 D -79
EX w123 300 D -81
Kahta en vaihda, toinen on MERSU ja toinen on
S 212 350 CDI A T Avantgarde Sport 2011
EX S 211 320 CDI A T 2003
EX 320 STW V6 Avantgarde 2000
EX S 202 C 220 CDI A 2000 Esprit selection
EX S124 300 TDTurbo automatic -91
EX w123 300 Turbodiesel -84
EX w123 300 D -79
EX w123 300 D -81
Kahta en vaihda, toinen on MERSU ja toinen on
Pirun tiukassa tosiaan on.Rattilukkoa vastenhan se piti tarvikeliikkeenpihassa aukaista kun kaverit oli nimenomaan sitä mieltä ettei rattilukko kestä."Ei tää mikään japanilainen ole" ja auki!
AM kirjoitti:Pirun tiukassa tosiaan on.Rattilukkoa vastenhan se piti tarvikeliikkeenpihassa aukaista kun kaverit oli nimenomaan sitä mieltä ettei rattilukko kestä."Ei tää mikään japanilainen ole" ja auki!
Kuinka noloo olis ollu, jos olis paukahtanut siihen!
Lähteekö se keskiosa(mistä töötti pelaa) ratista ihan vaan repimällä? Uteliaisuuttani kyselen, en oo rattia irrottamassa.
Ilman airbaggia olevasta vakioratista tarttee ottaa vain se keskiömerkki pois. Lähtee pienellä meisselillä avittamalla. Lähtee se keskiö kokonaankin pois kun repii vaan ja menee kyllä takaisinkin vielä..
jarski kirjoitti:Ilman airbaggia olevasta vakioratista tarttee ottaa vain se keskiömerkki pois. Lähtee pienellä meisselillä avittamalla. Lähtee se keskiö kokonaankin pois kun repii vaan ja menee kyllä takaisinkin vielä..
Kiitokset. Hyvä tietää, jos sitä joskus täytyy irti käyttää.
Uusista autoista voi joskus tuo airbagin irrottaminen olla aika hermoja raastavaa puuhaa... mk3 golffissa se vielä oli järkevästi kahdella kuusiokoloruuvilla, mutta näissä uudemmissa ei oo mitään ruuveja täytyy arpapelilla pikkumeisselin kanssa ratin takapuolelta sohia jos vaikka osuis niihin lukitusrautoihin. Joskus onnistuu heti, joskus ei lainkaan. Yks T5 Transportterin airbag on täytyny repiä väkisin irti kun ei lähtenyt ei sitten millään.
Vesqju kirjoitti:Ota flosse yhteyttä, jos tarviit sen torxin..
Kiitoksia tarjouksesta! Ensin pitää löytää se nahkainen sompa, johon vaihtaa nykyinen... Toinen vaihtoehto on se, että ryhdyn suutariksi ja ompelen nahan nykyiseen ruoriin ihan omin käsin.
Muistanko väärin vai onko 123:ssa kuusiokolopultti? Olen joskus sovittanut työkalua 123:n ratin keskiöön... En tuolloin avannut pulttia, mutta sopiva työkalu löytyi ulottuviltani.