Aiemmissa 3.6-5.0 litraisissa mersuissa on tullut käytettyä Goodyear Eagle F1 renkaita ja ei ole pito loppunut ja olen ollut renkaan hinta/laatusuhteeseen erittäin tyytyväinen. Mitä nyt ehkä kuluu hieman nopeasti
Katselin 1001 renkaista niin saa 225 45 R17 joka edessä nyt muttei saa taakse 245 40 R17 sama tilanne autotokissa. Mistäs järkihintaan tuota takarengasta?
Mitenkäs muut sopivat rengastukset? Saattaa tietysti vaatia vanteiden hommaamista, mikäs ET CLK osalta sopiva?
Mulla on kyllä C36AMG aero2 vanteet 17 tuumaisina, mutta muistaakseni niissä oli sama rengastus ja sopivat ehkä paremmit tuohon R170 koriseen. Oiskohan AMG twinspoke tyylinen vanne enempi 209 koriseen kuitenkin parempi, niistä ainakin netissä kuveja.
Eli minkäkokoiset mahtuu ja millä ET luvulla ja renkaalla. Siis sellainen rengaskoko mikä vanteelle oikeasti kuuluu.
Ja olikos jossain sivua mihin voi heittää auton ja sovitella miltä mikäkin vanne näyttää?



