Srs vika.

Miten muutetaan auton asetuksia? Ohjelmallisesti lisättävät ja koodattavat lisävarusteet, tee-se-itse -ohjelmistopäivitysten ohjeet ym.
(Vikakoodien tulkitseminen, Star-ongelmat, Kiinan näytöt ym. ei alkuperäiset lisävarusteet eivät kuulu tänne.)
Vastaa Viestiin
Mees
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 2
Liittynyt: La 17.01.2026 03:26

Srs vika.

Viesti Kirjoittaja Mees »

Hei! Meni juuri w202 94vm mersustani katsastus umpeen kun en saanut srs valoa edes kahden starttauksen ajaksi pysymään poissa. Elikkäs siis kesällä valo alkoi välillä palamaan ja välillä sammui ja yhtäkkiä jäi vain palamaan ja palanut siitä asti. Viikko sitten nollasin koodit, koska launch sanoi, että abs rele alijännitteinen, ajoin 10km ja auto oli 2h sammuna ja kotiin päin lähtiessäni valo sammui. Seuraavana aamuna syttyi. Vaihdoin akun. Ja tein saman uudestaan ja niin teki valokin. Sitten taas nollasin, mutta ajoinkin 8+8+1+8+9km ja sitten vasta sammui valo. Noh sammutin ja käynnistin uudelleen ja valohan siellä paloi.
Mikä ihme voisi olla vikana?
Voisiko tuon releen vaihto vaikuttaa?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
W202 c180 -94vm melko alkuperäinen (pientä spoileria ja tummennettua ikkunaa)
Avatar
epk
Valvoja
Valvoja
Viestit: 12913
Liittynyt: Pe 04.04.2003 15:13
Paikkakunta: 02

Re: Srs vika.

Viesti Kirjoittaja epk »

vikavalo palaa joten mikä on koodi sille ? , abs ja srs eri järjestelmä.
Avatar
Kraftwerk
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 13
Liittynyt: Su 12.10.2025 22:33

Re: Srs vika.

Viesti Kirjoittaja Kraftwerk »

Voisiko olla ylijänniterele? Tavallinen vika ainakin W124:ssa ja tekee mitä erikoisempia sähköongelmia. Viisaammat?
MB C126 500 SEC '85, MB C124 300CE-24 Sportline '91, BMW F11 535d xDrive '16
Mees
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 2
Liittynyt: La 17.01.2026 03:26

Re: Srs vika.

Viesti Kirjoittaja Mees »

Vikakoodi abs:lle : Solenoid valve relay A7k1 Undervoltage tml 30, eli solenoidiventtiilin rele alijännitteinen, ja ton A7k1 releen paikansinki jo 30e autodocilta että ei huumorilla viittis tilata, mutta jos sillä kuntoon saa nii aika halpa. Nii siis srs vika not equipped, pitäskö siis olla starin lukija.
Toi A7k1 siis sijaitsee abs hökötyksen päällä.
Ylijännitereleen sulakkeelle ei ainakaan tuu virtaa vaiks on virrat päällä, pitäskö tulla?
W202 c180 -94vm melko alkuperäinen (pientä spoileria ja tummennettua ikkunaa)
Vastaa Viestiin