W205 airmatic ongelmia
W205 airmatic ongelmia
Eli auto c350e 2015...Autoon vaihdettu kuukausi sitten moottori jonka jälkeen seisoi pariviikkoa.Tuona aikana koko auto tipahti alas.Starilla saatiin se ylös mutta herjaa nyt alustan calibrointia (keltaisella malfungtion).Koitettu starilla calibroida mutta auto nostaa kaikki kulmat ihan yläasentoon eli on kuin joku crosscoutry malli.Hytistä ei toimi auton ylösnosto eikä syty edes valo siihen nappiin.Myönnän että olen ihan amatööri starin käyttäjä mutta niin taisi olla myös liike jossa alustaa koitettiin calibroida samalla lopputuloksella.Onko ideoita kellään?
Re: W205 airmatic ongelmia
Ei se kalibrointi häviä parin viikon seisonnasta vaikka auto olisi tipahtanut tonttiin sinä aikana. Ei kai auton näyttö ilmoita kalibroinin tarpeesta, mitä siinä malfunction viestissä täsmälleen luki?
Oliskohan vaan joku tasoanturi jumittanut tai joku ihan muu ongelma?
Oliskohan vaan joku tasoanturi jumittanut tai joku ihan muu ongelma?
Re: W205 airmatic ongelmia
Siinä lukee että ohjainlaitteen kalibrointi on hävinnyt tai sitä ei ole tehty.
Re: W205 airmatic ongelmia
Kai tarkoitit että testeri sanoi "kalibrointi hävinnyt", ymmärsin että auton mittaristoon tulee tuo teksti ja se kuulostaa oudolta.
Ohjainlaitteen muisti rikki tai testerillä mennyt solmuun? Luulisi tulevan muita vikakoodeja edellisestä.
Autoko nousee testerillä ohjaamalla mutta vain liian ylös? Ei saa laskettua? Venttiiliblokissa vikaa tai todennäköisemmin johdoissa?
Re: W205 airmatic ongelmia
Auton mittaristoon tulee se keltainen malfunction ja alustan kuva ei muuta.Testeri ilmoittaa tuon alustan kalibrointi hävinnyt tai sitä ei ole tehty.Auto nousee kyllä testerillä ylös mutta liikaa on kuin joku crosscountry malli.Testerillä en saanut laskettua alas.