S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Enju
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 7
Liittynyt: La 02.11.2019 22:23

S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Viesti Kirjoittaja Enju »

Terve. Minulla on sellainen ongelma, että W220 mersuni puhaltelee ilmaa turbolta tulevan ahtoputken päästä ennen välijäähyä. (Ilmeisesti) tämän takia myös työntää reippaasti mustaa täyskaasulla ja polttoainetta kuluu. Vuotaa siis siinä määrin, että tyhjäkäynnilläkin tuntee ilmavirran ja ahdoilla suhisee. Koneena tosiaan 320cdi suora 6, kuten otsikosta tulee ilmi.

Sen "orkkis" ahtoputken ja välijäähyn välissä on joku kurja n. 10cm kumiputki klemmareilla kiinni, eli ilmeisesti välijäähdytin on joskus vaihdettu.
En ainakaan KL varaosilta löytänyt rekkarilla korvaavaa ahtoputkea, mistä löytäisi? Vai oisko jollakin taikurilla joku hieno vinkki tuon tukkimiseksi?
TPLtre
Mersumies
Mersumies
Viestit: 1289
Liittynyt: To 31.01.2019 19:12

Re: S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Viesti Kirjoittaja TPLtre »

No ei kai tämä nyt liian haastava ole? Mätänetin hyllyä tonkimaan ja valitsemaan sopivan kokoista ahtoletkua ja klemmareita ja korvaat sen orkkisosan ihan omin käsin. Löytyy suoraa ja käyrää. Maalaa siihen kylkeen kolmisakarainen tähti oman maun mukaisesti.
moska
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 461
Liittynyt: La 16.02.2008 03:03
Paikkakunta: Oulainen

Re: S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Viesti Kirjoittaja moska »

Enju kirjoitti: To 04.11.2021 22:11 Koneena tosiaan 320cdi suora 6, kuten otsikosta tulee ilmi.
Otsikon perusteella voisi olla myös 320cdi V6 :P
S204 C320cdi - 08
S210 E320T -00
S124 230TE -87
C230K -95
DBFI
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 13798
Liittynyt: Pe 25.07.2008 21:26
Paikkakunta: Finland Proper

Re: S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Viesti Kirjoittaja DBFI »

moska kirjoitti: Pe 05.11.2021 22:26
Enju kirjoitti: To 04.11.2021 22:11 Koneena tosiaan 320cdi suora 6, kuten otsikosta tulee ilmi.
Otsikon perusteella voisi olla myös 320cdi V6 :P
Puolustetaan vähän uutta kirjoittelijaa (näytti olevan pari viestiä tähän mennessä) ettei kokonaan pelästy meitä vanhoja öykkäreitä. Pelkän otsikon perusteella voisi olla I6 tai V6 mutta tällä kertaa itse viestiin oli sijoitettu sen verran lisätietoa että siihen yhdistettynä selviää se I6 ja tätä kirjoittaja varmaan tarkoittikin.

Se riittävä taustatietohan kysymyksissä on yleensä ongelma. Sillä ei niin väliä ole löytyykö otsikosta tai viestistä (allekirjoitus ei ole hyvä paikka ellei erikseen mainita että allekirjoituksen autosta on kyse). Tässä hiljattainkin kysyttiin onko airmatic vai ei ja vastaus toistamiseen tietoa peräämällä jotakin "farkku" mikä ei tietenkään kerro onko airmatic vai ei. Tässä threadissä ei samanlaista tiedon puutetta ollut.
MJPfin
Mersumies
Mersumies
Viestit: 4734
Liittynyt: Pe 14.09.2018 20:20

Re: S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Viesti Kirjoittaja MJPfin »

Ymppää kuva siitä putkesta mitä sinne on laitettu. Helpompi antaa vinkkejä mistä lähteä putkea hakemaan.
Aika moni laittaa bilteman coolerin ja orkkis letkujen päälle isommat joita sitten välillä joutuu mittojen kanssa metsästämään.
Avatar
noroljan
Mersumies
Mersumies
Viestit: 2477
Liittynyt: Ke 04.08.2010 01:36
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: S320CDI ahtovuoto, apuja kaivataan

Viesti Kirjoittaja noroljan »

Mulla CDI ässästä (W220) rupesi se ahtoputki irtoilemaan coolerista ilmeisesti vanhuuttaan. Ihan se originaali siis. Muutamaa patenttia siihen kokeilin, mutta ei ne pitänyt luotettavasti ja jokatilanteessa. Putki piti vaihtaa, niin rupesi taas toimimaan.

Jos sielläkin on joku laitellut lisäliitoksia, niin voisi selvitä uudella putkella, mutta jos se cooleri on tosiaan vaihdettu, niin sitten ei auta kun kokeilla sopivia välikappaleita, jos vaikka toimisi joku.
Vastaa Viestiin