Jo lähtökohtaisesti katsastusinsinöörin täytyy ymmärtää se että kun 4-vetoautoa lähdetään jarrutestaamaan niin on otettava selvää ennen hommaan ryhtymistä se miten se ko automerkille kuuluu tehdä ellei tiedä. Ja jos ei tiedä niin summanmutikassa sitä ei saa lähteä suoritamaan.
Minusta homma on aivan päivänselvä. Asiakkaan ei voi olettaa eikä odottaa tietävän jarrutestin suorituksesta ja siten vastuu ei ainakaan asiakkaalla ole. Vastuu on yksin sitä suorittavalla taholla ja kun suoritti sen väärin niin vastuukysymyskin on täysin yksiselitteinen.
Sekin tässä on hyvä selkänoja että auto oli juuri ennen katsastusta jarruremontista Veholla niin k1 ei voi vedota siihenkään että jarrut oli jo valmiiksi rikki.
Eihän lääkärikään voi vedota siihen että voi voi kun mulle ei oltu kerrottu ja että nyt syyllinen hoitovirheestä onkin jossain muualla




Edit:
Missäs tämmönen K1:nen oikein on? Tietää ettei ainakaan sinne autoaan kuulu viedä jos noin perusasian kanssa ollaan täysin kuutamolla.