Menee nyt äänentoiston puolelle, ohjeita voinee käyttää muuhunkin tarkoitukseen.
Tarkoituksena olisi viskata pieni (joku 35Ah) hyytelöakku takapaksiin, ja kytkeä se siten, että auton ollessa sammuksissa virtaa ei kulje takakontista auton omaan akkuun eikä toisinpäin.
Tähtäimessä olisi systeemi, jolla en voi tyhjentää auton omaa akkua radiota kuuntelemalla, enkä hyytelöakkua startilla. Lisäksi virtapiuhaksi konehuoneesta takakonttiin riittäisi ohuempikin naru (vaikkapa 16mm2), koska virtapiikkien ei tarvitse kulkea konehuoneesta vahvarille asti, vaan ainoastaan hyytelöakulta vahvistimelle. Eli lisäominaisuutena akku toimisi hieman konkan korvikkeena.
Konehuoneesta tietysti piuha takakonttiin ja piuhan väliin rele. Mutta mistä ihmeestä otan releelle ohjauksen? Laturiltako jotenkin?
Toinen akku takakonttiin
Toinen akku takakonttiin
[url=http://koti.mbnet.fi/arbiter/hotrod.jpg]Mese[/url]
- Olli Lajunen
- Asiantuntija
- Viestit: 1226
- Liittynyt: Ti 29.04.2003 00:05
- Paikkakunta: Yppäri
Re: Toinen akku takakonttiin
Laturilta saa käsittääkseni tuon herätteen. Eikös siihen kelpaa sama piuha joka vedetään laturin merkkivalolle?Sivonen kirjoitti:Konehuoneesta tietysti piuha takakonttiin ja piuhan väliin rele. Mutta mistä ihmeestä otan releelle ohjauksen? Laturiltako jotenkin?
W115 200D 2.4 sttppdic 5/75
W211 E 320 CDI T 4Matic 10/05
W212 E 250 CDI T 4Matic 05/13
Exä: W202 220 -96
W211 E 320 CDI T 4Matic 10/05
W212 E 250 CDI T 4Matic 05/13
Exä: W202 220 -96
Re: Toinen akku takakonttiin
Mitäs jännitteitä siihen piuhaan tulee? Jos minun aivo toimii oikein, niin:Olli Lajunen kirjoitti:Laturilta saa käsittääkseni tuon herätteen. Eikös siihen kelpaa sama piuha joka vedetään laturin merkkivalolle?
-virta pois 0V
-virta päällä 12V
-auto käynnissä ~14V
Vai kuinka?
Eli laitanko releen maan akun plussaan ja herätteen tuohon laturinpiuhaan?
Ei kun silloin rele taitaa vetää myös kun virrat on pois (eli rele katkaisee vain kun laturinvalo palaa)...
Vai onko parempia ehdotuksia?
Edit:
Eikun hetkonen... Jos laitan releen herätteen suoraan laturinpersiiseen ja releen maan akkuun vastuksen kautta, niin eiköhän se siitä lähde toimimaan.
Tällöinhän releen herätteeseen tulee 13,5V ja maahan vaikkapa 10V, riippuen vastuksen koosta. Joo.
[url=http://koti.mbnet.fi/arbiter/hotrod.jpg]Mese[/url]