Miten ton mittariston saa auki W124:ssa (rikkomatta)
Itellä ollu jo 4vuotta trippimittari pois pelistä! Katkennu kuulemma semmonen suippilon näkönen "juttu"... Osa on ollu hommattuna jo pari vuotta, mut en oo jaksanu alkaa virittelemään sitä, ku ei oo ollu varmaa tietoo, miten sen &%/( mittarin saa auki hajottamatta...
W124:ssa on käytetty sitten kahdenlaisia mittareita, VDO ja Motometer. Jos on paljon ajettu VDO:N mittari, ei tuo nollaus toimi vaikka korjaa tuon varrenkin. Ja noiden kahden mittariston tripin nollaus vivut ei sitten käy keskenään.
mittariston öljy/tankki ja lämpö mittarin takana oli iso liitin sen kanssa tuli ongelmia ku se meni siihen miten päin vain. onneksi oli entinen irrottaja tehny merkin sinne mutta se oli vain väärällä puolen en nähny sitä ensin. mie otin sen mittariston pois kampessin meisselillä molemmilta puolin yhtä aikaa.
ex: w124 250d -88
tällä hetkellä voorti (mutta ei siitä sen enempää)
tuleeko kiekka mittarin takse joku musta johto? suurinpiirtein keskelle. ku näyttäs et siinä on ollu juotettuna joku johto ja yks ylimääränen musta johto löytyy. kiekka ei toimi irrotuksen jälkeen. eikä hehkun valo
ex: w124 250d -88
tällä hetkellä voorti (mutta ei siitä sen enempää)
Kiekkamittarille tulee dieselissä anturijohdon musta kolmi- vai olik se kakspiikkisellä liittimellä varustettu jatko, mutta eikös kiekkamittari saa virtaskansa kellolta? Saa mun mielestä, inpulsi tulee sieltä anturilta.
Sulla taitaa olla joku pielavetinen, koska hehkun merkkivaloonhan tulee virta aivan eri satsista. Onko autosi kenties dieselöity ja hehkun merkkivalon virtajohto vedelty jälkikäteen?
Minusta tuo 124sen mittaristo on takapuolelta vähän kotikutoisen näköinen.
Piuhaa tulee vaikka mistäpäin ja on mahdoton johtomylläkkä siellä takana.
Ja sitten vielä perinteinen mittarinvaijeri.
Tai sitten sinne on vaan laitettu johto kerrallaan lisää varustetason mukaan.
Olis luullu että tuon hinta- ja laatutason autossa olis vaan pari isoa liitintä...
Täytyy sanoa että paremmin suunniteltuja olen kyllä nähnyt.
MB E280 CDI 4Matic -07 AMG-Look
Ford Focus Trend Wagon -11(Vaimon auto)
Zetor 6245 + Quicke 520 etukuormaaja -89
David Brown 996 -76
MF 35 -59
Tunturi Super Sport -85
Ja vielä Stiga Park 12 HST -90 :)
Täytyy sanoa että paremmin suunniteltuja olen kyllä nähnyt.
Samaa mieltä, täysin.
Kieltämättä pakko olla samaa mieltä. Aivan idioottimaista sillisalaattia se johdotus ja aika heppoisen oloisia virityksiä vielä paikka paikoin. Ei alkuunkaan mersumainen mittaristo (takaapäin). Puhumattakaan että polttimoita on tuollakin montaa sorttia ja vaikka Veholta tilasin että laita mulle mukaan kaikki polttimot mitä sinne taakse tulee niin niiltäkin jäi väliin muutama - sekä ne varsinaiset mittariston taustavalot!
Lisäksi mittariston taustavalojen valokiskot sulavat muodottomiksi jos sinne vaihtaa tehokkaammat polttimot - joku edellisistä omistajista oli onnistunut tekemään niin Lumikille. Onneksi ei ollut vaihtanut lämppärin säätimiin polttimoita, sehän on toinen Mersusta helposti sulava kohta.
Henkka
"Tykkään vanhempia autoja ostaessani vaihtaa kaikki polttimot niin ei ole niistä huolta koko auton pitoaikana"
2009 Mercedes-Benz Atego 816 robottivaihteistolla ja ilmajousilla
2003 Mercedes-Benz 209.316 C209 CLK 270 CDI, 2D HT Coupé, 722.640 automaatti, lähes "Vollausstattung"
1993 Mercedes-Benz 124.106 VF124 E250D Lang , Italiassa rakennetusta 5-ovisesta ruumisautosta tehty 5,7 metrinen camokuvioinen paku, superturboprojekti työn alla
1994 Cadillac Fleetwood Eureka 6-door Limousine, 5,7L LT-1 V8, 4L60E automatic, 14-bolt GM diff
1995 Harley-Davidson XLHF 1210 "Fatster" custom build
EX-W123,2xC123,W124,S124,2xW201,W140 jne jne
"Ihmisen elämä on just niin hauskaa kuin mitä siitä itte tekee"
vanhemmissa autoissa on seki "vika" että edelliset omistajatki on vetäny niitä omia piuhoja. mulla tulee jo kelloon virta, silti on se yksinäinen musta piuha.
entiseltä radioltaki tulee mittaristiin johto jonka päässä on tussilla värjätty lamppu.
ongelmaksi koitu myös se yksi iso liitin ku se ei meinannu mennä oikein päin, siinä on vissiin ollu alun perin joku "stoppari" et ei mene ku tietyssä asennossa, mutta siinä keskellä oli sulanutta muovia.
ex: w124 250d -88
tällä hetkellä voorti (mutta ei siitä sen enempää)