Kertokaahan mikä siellä mahtaa olla, kun on uudet bilsteinin iskarit ja uudet jousetkin, saman mittaiset molemmat, mutta silti kuskin puolin jokunen sentti korkeammalla kuin pelkääjän puoli ?
Vanhoilla iskareilla oli sama homma, että iskareista ja jousista se ei ole kiinni .
W124 Madalluksen onkelma
Re: W124 Madalluksen onkelma
Edessä ja takana uudet jouset ja iskarit ? Säätele jousenkumeilla asento sopivaksi.
wiimax.fi
Re: W124 Madalluksen onkelma
Kyllä joka kulmassadealer kirjoitti:Edessä ja takana uudet jouset ja iskarit ? Säätele jousenkumeilla asento sopivaksi.
Re: W124 Madalluksen onkelma
Jousikumejahan on eri korkuisia. Onko kaikissa kulmissa saman korkuiset?rikhaard kirjoitti:Kyllä joka kulmassadealer kirjoitti:Edessä ja takana uudet jouset ja iskarit ? Säätele jousenkumeilla asento sopivaksi.
E350CDI&A180CDI
Re: W124 Madalluksen onkelma
jostain pusla moro, joku hitsannu etujousen kupin väärään paikkaan , takakelkka ruostunut lähes irti. Syitä riittää , kumeista halvin lähteä tarkastamaan 
Re: W124 Madalluksen onkelma
Pohja on hyväs kunnos, ei mätä . Eli kelkka ei oo irti ja perä on tasan . sormen verran on vasen etukulma oikeaa korkeammalla .epk kirjoitti:jostain pusla moro, joku hitsannu etujousen kupin väärään paikkaan , takakelkka ruostunut lähes irti. Syitä riittää , kumeista halvin lähteä tarkastamaan
Re: W124 Madalluksen onkelma
ssuvik kirjoitti:Jousikumejahan on eri korkuisia. Onko kaikissa kulmissa saman korkuiset?rikhaard kirjoitti:Kyllä joka kulmassadealer kirjoitti:Edessä ja takana uudet jouset ja iskarit ? Säätele jousenkumeilla asento sopivaksi.
kuinka monen millin heitto niis oli eroa? kun 5 erilaista on olemassa ? täytynee tarkistaa mut muistelen että samat on molemmat eessä, eli 3set
Re: W124 Madalluksen onkelma
Niitä aluskumeja on eteen neljää eri kokoa ja taakse kolmea. Ei takana tarvi olla samaa numeroa kuin edessä, kunhan oikealla ja vasemmalla on samat per akseli. En muista suoraan niiden paksuuksia, mutta kumin korkeuden lisääminen tietyllä millimäärällä ei tiettykään johda siihen, että alusta nousisi saman verran, kun pyörä on siellä tukivarren ulkopäässä ja jousi lähempänä sisäpäätä.rikhaard kirjoitti:ssuvik kirjoitti:Jousikumejahan on eri korkuisia. Onko kaikissa kulmissa saman korkuiset?rikhaard kirjoitti:Kyllä joka kulmassadealer kirjoitti:Edessä ja takana uudet jouset ja iskarit ? Säätele jousenkumeilla asento sopivaksi.
kuinka monen millin heitto niis oli eroa? kun 5 erilaista on olemassa ? täytynee tarkistaa mut muistelen että samat on molemmat eessä, eli 3set
Mulla kyllä omassa autossa jouset on tasan, tai no max. parin millin toleranssilla, saman mittaiset (mitattu ennen katkaisua ja sen jälkeen) ja samat kumit on varmasti molemmin puolin, mutta kuskin puoli on edessä aina jokusen millin ylempänä. Eroa semmoinen noin 10mm, vähän vaihtelee sen molemmin puolin mittauskertojen välillä.
Joskus yritin kyselläkin, että mistä tää johtuu, ja joku veikkaili, että se on tehty noin siksi, että kuskin ollessa yksin kyydissä, auto on suorassa. En tiiä, mutta ei siellä nyt useita senttejä kyllä sentään eroa pitäisi olla.
W124 250 D -92
C123 280 CE -81
W124 E 300 Turbodiesel -94
S211 E 220 CDI -09
C123 280 CE -81
W124 E 300 Turbodiesel -94
S211 E 220 CDI -09





