W221 S350 2006 /m272.056 bensamoottorin imusarja

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Konnektor
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 27
Liittynyt: Su 18.10.2015 20:41
Paikkakunta: Espoo

W221 S350 2006 /m272.056 bensamoottorin imusarja

Viesti Kirjoittaja Konnektor »

Tervehdys, käytin auton Tallinnan Järven Silberautossa tasapainoakselinrattaan vika-analyysissa moottorin häiriövalon syttyessä ja vikakoodiksi tuli 1200 ja 1208. Lisäksi rattaan kuluminen tutkittiin endoskoopilla katsomalla. Sain samassa yhteydessä akselin vaihtotyöstä tarjouksen, jonka yhteydessä vaihdettaisiin myös uusi imusarja osanumero MA2721402401.

Silberauto lähetti myös Daimlerille kyselyn osallistumisesta rattaanvaihtotyön kustannuksiin ja sieltä tuli hylky. Silberauto ei kuitenkaan saanut antaa asiakkaalle hylkäyksen syystä tarkempaa perustelua, mutta työnjohtaja itse arvioi hylkäyksen syyksi sen, että edellinen määräaikaishuolto oli teetetty 5500km sitten Espoon Hort autossa. Hort auto ei kuitenkaan ole valtuutettu merkkihuolto ja ilmeisesti Daimlerin korjauskustanuksen vastaantulemis päätökseen vaikuttaa painavasti tämä seikka, vaikka kaikki muut aikaisemmat määräaikaishuollot onkin teettetty Veholla. Daimlerilta saataviin päätöksiin vaikuttaa kuulemma myöskin se, kuka siellä sattuu kyselyn käsittelijäksi. Tein tästä Daimlerille heti vastauksen saatuani reklamaation ja pyysin sieltä tarkempia perusteluja hylkäyspäätöksen syistä, koska tiedossani on että joissakin tapauksissa tehdas on osallistunut korjauskustannuksiin ja huollon suorittaminen muualla kuin valtuutetulla ei saisi syynä hylkäyspäätökseen.

Kysymys kuuluukin onko rattaanvaihdon yhteydessä suosituksena vaihtaa myöskin uusi imusarja ja onkohan uudemppiin imusarjoihin tehty jotain muutoksia, tai muita parannuksia alkuperäisversioon verrattuna?

Kauheasti ei kiinnostaisi vaihdattaa ainakaan täysin alkuperäistä vastaavaa imusarjaa, mikäli laatu on näin heikkoa ja nämä kypsyvät vaihtokuntoon jo 130tkm kohdalla. Googlaamalla löysin ainakin kahden eri valmistajan imusarjaa Pierburg ja Vaico http://www.autodoc.co.uk/car-parts/inta ... 56-221-156" onclick="window.open(this.href);return false;. Lisäksi löytyi repair kit http://www.ebay.com/itm/MERCEDES-BENZ-I ... P-&vxp=mtr" onclick="window.open(this.href);return false; , jossa vaihdetaan läppien toimintaa ohjaavia muovisia niveltankoja metallista valmisttetuihin. Onko kenelläkään foorumilaisella kokemusta riittääkö kunnollisen korjaustuloksen saavuttamiseksi pelkästään korjaus sarjan vaihtamalla, vai vaihdatanko suosiolla kokonaan uuden imusarjan ja minkä valmistajan tuotosta voisitte suositella?

Pyysin korjaustyöstä myös tarjousta Tallinnan Hort autosta ja tarjouksia vertailtaessa heidän n.1200€ edullisemmasta tarjouksesta puuttui imusarjan uusiminen, sekä moottorin kannatinkumien vaihtotyöt. Tästä johtuen aloin miettimään näiden osien vaihtamista samalla kertaa, kun moottori kerran täytyy remontin ajaksi nostaa pois nokalta.
Viimeksi muokannut Konnektor, Ma 18.07.2016 10:23. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Avatar
atlas
Mersumaanikko
Mersumaanikko
Viestit: 19213
Liittynyt: Su 25.01.2009 21:06
Paikkakunta: Itä-Suomi

Re: W221 S350 2006 /m272.056 bensamoottorin imusarja

Viesti Kirjoittaja atlas »

https://cse.google.fi/cse?cx=partner-pu ... gsc.page=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Täällä on kuvia ja juttua mistä halvin imusarja..se kyllä kannattaisi vaihtaa ettei mene jokin kanava tukkoon ja estä polttoaineen saannin..reikiäkin tullut kun läppää kuluttaa sen puhki.
-w124 230e sedan
-w124 230e coupe
-c203 200k kompressor

-Rämät mutta maksetut-
Konnektor
Sisäänajossa
Sisäänajossa
Viestit: 27
Liittynyt: Su 18.10.2015 20:41
Paikkakunta: Espoo

Re: W221 S350 2006 /m272.056 bensamoottorin imusarja

Viesti Kirjoittaja Konnektor »

Linkin takaa selaamalla löytyi oikeastaan lisätietoa vain siitä, että sarja kannattanee uusia remontin yhteydessä, koska todennäköisemmin se ei olisi enää tässäkään tapauksessa kovinkaan pitkäikäinen vaikka vielä toimiva onkin. Mahtaakohan OEM osa olla Pierburgin valmiste ja toivottavasti valmistaja on tehnyt läppäakselin rakenteeseen myöhemmin parannuksia, vai vieläköhän merkkihuollot laittavat tilalle alkuperäisosan kanssa samanlaista heikkolaatuista sarjaa?
Vastaa Viestiin