Reilu kuukausi sitten alkoi soittimet temppuilemaan. Vika ilmenee siten, että välillä soittimista hukkuu ääni kokonaan tai siten, että ääni tulisi "taskusta" todella heikkolaatuisena. Välillä ääni palautuu ihan itsestään pelkästään volumesäädintä kääntelemällä. Usein vika on poistunut myös pitämällä on/off nappulaa pohjassa noin 20 sek, jolloin comandin näyttö sulkeutuu ja avautuu, hakien samalla uudet radiotaajuudet. Viimeisenä keinona olen sammuttanut auton, ottanut avaimen pois virtalukosta, vetänyt oven auki ja kiinni, jonka jälkeen odottanut niin kauan kunnes auto "nollannut" muistinsa sammuttaen kaikki valot mittaristosta. Tämän jälkeen kun auton on käynnistänyt, on vika useimmiten taas hetkellisesti poistunut ja soittimet toimineet virheettömästi.
Nyt viimepäivinä ongelmat ovat entisestään lisääntyneet, eikä edellä mainitut konstit ole useimmitenkaan auttaneet. Välillä soittimet ovat kuitenkin toimineet hetken, jonka jälkeen ongelma taas ilmenee.
Vikakoodit luetutin ja herjaksi heitti:
Comand APS: Virhe A386: Ohjainlaitteen tuulettimessa 1 on toimintahäiriö
Soundsystem: Virhe A206: Tämänhetkinen auton valmistenumero on väärä tai sitä ei ole saatavilla
Onko jollakulla kokemuksia vastaavasta ongelmasta ja kuinkahan vikaa kannattaisi alkaa tutkimaan?
MB w204 Comand Harman/Kardon pätkii
Re: MB w204 Comand Harman/Kardon pätkii
Vastaus edelliseen löytyi tosiaan vahvistimessa olevasta tuulettimesta. Tuuletin oli tiensä päässä ja heitti herjaa kun ei virta kulkenut läpi. Sain vaihdettua vahvistimeen uuden tuulettimen ja Harmani rokkaa kuin uusi!


