Musiikkia UBS-tikulta

Kaikki autostereoihin ja oheislaitteisiin liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
cotton55
Uusi tuttavuus
Uusi tuttavuus
Viestit: 1
Liittynyt: Ke 29.10.2014 16:08

Musiikkia UBS-tikulta

Viesti Kirjoittaja cotton55 »

Minulla on UBS tikuilla musiikit, mitä kuuntelin. Aiemmassa autossa oli sille paikka. Nyt ei ole, kuin pelkkä AUX hanskalokerossa. Miten voisin kuunnella noita tikkuja, eli millä välikaapelilla soittaisin musiikit? Ei viitsisi enään alkaa polttaa niitä CD-levyille. Mahtuuhan niihin jo enemmän kamaakin.
Mikä on tämä joku Yator, joka tulee aina esille. Vai onko MP3 soitin ainoa mahdollisuus.
Kiitollisin mielin vastausta odottaen.

MB A- Malli W169

Latasin iPhoneen musiikkia ja yritin uudella Verkkokaupasta ostetulla kaapelilla. Ei mitään, muuta kuin jossain kohtaa kun pyöritin johtoa kajarit hieman rahisi.
MP3 soitinta varsinaista en omista. Pitää lainata joltain ja kokeilla. Liittimeen ei taida tulla virtaa mistään?

Mutta kiitos nyt kuitenkin kaikille. Otetaan kyllä vinkkejä vastaan.
Viimeksi muokannut cotton55, To 06.11.2014 09:14. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
cotton55
DBFI
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 13782
Liittynyt: Pe 25.07.2008 21:26
Paikkakunta: Finland Proper

Re: Musiikkia UBS-tikulta

Viesti Kirjoittaja DBFI »

Satutko tietämään mistä automallista on kyse?

Ei mikään passiivinen välikaapeli soita USB-tikulta musiikkia siihen AUX-liittimeen. Taitaa olla joku MP3 soitin jossa USB-liitäntä ainoa mahdollisuus jos haluat nimenomaan sieltä USB-tikulta soitella. Useimpiin mersuihin saa kuituväylään laitteen johon voi USB-tikun tökätä mutta nuo on aika kalliita purkkeja. Toki uudemmissa on valmiiksi USB-liitin mutta oletettavasti tässä kyseessä olevassa autossa ei sitten ole.

Monet käyttää myös BT-adapteria siinä AUX-liittimessä, sellaisella saa streamattua vaikka kännykästä musiikin bluetoothilla.
Antti.J
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 69
Liittynyt: Ti 18.06.2013 16:02
Paikkakunta: Oulainen

Re: Musiikkia UBS-tikulta

Viesti Kirjoittaja Antti.J »

Miten olis tämmönen tai joku vastaava
http://www.jammaa.com/tuote.php?artno=f ... md001-fm-l" onclick="window.open(this.href);return false;ähetin#.VFiXcEk8J41
Avatar
Esa H.
Mersumies
Mersumies
Viestit: 3619
Liittynyt: To 18.12.2003 11:02
Paikkakunta: Nastola

Re: Musiikkia UBS-tikulta

Viesti Kirjoittaja Esa H. »

Antti.J kirjoitti:Miten olis tämmönen tai joku vastaava
http://www.jammaa.com/tuote.php?artno=f ... md001-fm-l" onclick="window.open(this.href);return false;ähetin#.VFiXcEk8J41
Noita olen itse käyttänyt jo vuosikausia. Hifistien mielestä äänenlaatu ei paras, mutta riittää tällaiselle puolikuurolle vanhalle pierulle..
w220 S320 -99
Ford Escort Turnier -82 (MR)
Lincoln Continental Mark V Coupe Cartier Edition -77 (MR)

ex-w210 200cdi -00
ex-w124 200D -92
ex-w114 250 -76
ex-c107 450SLC -74 (MR)
Vastaa Viestiin