Ruiskutusssuuttimet

Kaikki Mersujen tekniikkaan liittyvä keskustelu.
Vastaa Viestiin
Avatar
Jyry
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 419
Liittynyt: Su 11.04.2004 12:49
Paikkakunta: Länsi-Suomi

Ruiskutusssuuttimet

Viesti Kirjoittaja Jyry »

Miten yleensä olette todenneet ruiskutussuuttimien olevan vaihtokunnossa? Pystylamppunen on alkanut tyhjäkäynnillä ja kevyessä vedossa savuttamaan sinistä käryä, eli varmaankin on ruiskutussuuttimissa tai puristuksissa vikaa... Alipainepumpun kalvo on uusi, että sieltä ei enää öljyä imaise. Hotkasee muuten hetkessä moottorin öljyt, kun kalvo puhkeaa, ja moottori kilistää, kun käy silloin öljyllä kierrosten vaeltaessa ylös aja alas.
Avatar
Sivonen
Asiantuntija
Asiantuntija
Viestit: 2344
Liittynyt: Pe 21.05.2004 08:26

Viesti Kirjoittaja Sivonen »

Heitetäänpäs samat turinat kuin "kardaanille":

Sivonen kirjoitti:Käykö se kaikilla pytyillä?

Kokeile ensin naputella suuttimia vasaralla. Jos joku suutin on jännityksessä (hieman kieroksi vedetty), niin koputtelu laukaisee jännityksen, ja jumitus loppuu.


Jos ei toimi, niin ruuvaile suuttimia löysälle yksi kerrallaan auton käydessä. Jos joku suutin ei vaikuta käyntiin tai vaikuttaa vähemmän kuin muut, niin siinä pytyssä on jotain vikaa.

Suuttimet kannattaa ensin avata ja sulkea, jotta ne aukeaa testausvaiheessa helposti. Kiinni laittaessa suuttimet pitää kiristää oikeaan momenttiin.

Ja taas sama tarina: Suuttimia löysäillessä suojakakkulat päähän 8) . Ei se dieseli silmälle hyvää tee, jos sattuu roiskumaan.
Ja vielä lisäyksenä, voit ottaa suuttimet irti, pistää syöttöputket takaisin kiinni, ja katsoa minkälainen sumu sieltä tulee. Jos suutin "kusee", niin se on särki.

Helpointa lienee kuitenkin viedä suuttimet asiansa osaavaan dieselkorjaamoon, siellä rasvanäppi testaa ja korjaa suuttimet. Noin 15min per suutin, eli tunnin - parin homma.

Mitenkäs muuten olisi joku suuttimien putsaukseen tarkoitettu tökötti? Minulla ei ole kokemusta, mutta entä muilla?
[url=http://koti.mbnet.fi/arbiter/hotrod.jpg]Mese[/url]
Avatar
PKivireki
Vakiokalustoa
Vakiokalustoa
Viestit: 466
Liittynyt: Su 04.01.2004 00:06
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja PKivireki »

Haepas tuolta "haku" -valikosta suuttimet -hakusanalla niin saat tulokseksi vaik kuink hyvää neuvoa. Siteeraan kumminkin itseäni, näemmä ystävänpäivänä kirjoitetulla viestillä:

Lähetetty: Lau 14.02, 2004 22:09    Viestin aihe:
------------------------------------------------------------------------
Mulle kävi kerran 123 300 kanssa sellainen, että kone alkoi eräänä kauniina päivänä "rynkyttää" tosi pahasti - koko auto heilui tahdissa mars!

Eipä oikein muuta tullut mieleen kuin suuttimet ja kun ne irrotettiin sain ihastella aivan päreinä olevaa suutinkärkeä.. Uusin suuttimet kaikki ja voin herttinen miten alkoi kone käydä iloisesti ja hyvin! En meinannut malttaa luopua koko vehkeestä, mutta minkäs teit kun vaihtaa piti.

Musta tuli kerralla koeponnistelun ja suutinhuollon ystävä.
Vastaa Viestiin